Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - Św. Maksymilian Maria Kolbe
sobota, 25 grudnia 2010
Pięknych Świąt Bożego Narodzenia! ;)

Zdrowych, radosnych, spokojnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia oraz dużo trafnych decyzji, spełnionych planów i marzeń, Błogosławieństwa Bożego, opieki Niepokalanej, szczęścia i pomyślności w Nowym Roku 2011 życzy Rycerstwo Niepokalanej w Bełchatowie ;)

Szopka bożonarodzeniowa
17:42, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (1) »
Życzenia MI na Boże Narodzenie 2010 ;)
Boże Narodzenie 2010
17:33, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (2) »
Grudzień 2010

NIEPOKALANA - OTO NASZ IDEAŁ

W środę 8 grudnia 2010 roku Kościół przeżywał Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Tego dnia swoje patronalne święto obchodziła młodzież żeńska i Rycerstwo Niepokalanej. Z tej racji nasi bełchatowscy członkowie MI licznie stawili się w naszym kościele na Mszy Świętej o godz. 18:00, a po niej zgromadzili się na wieczornej agapie, która była prawdziwym czasem rycerskiego ucztowania.

Nie byłoby tego całego świętowania, gdyby kiedyś Bóg nie zesłał na ziemię swojego Syna, jako naszego Zbawiciela. Jezus Chrystus przyszedł na świat jako zwyczajne, małe dziecko. Żeby przeżyć potrzebował matczynej opieki i troski. Dała Mu ją Jego Matka - Maryja, która urodziła się bez z grzechu pierworodnego, gdyż już w chwili Jej poczęcia, Bóg miał wobec Niej wielkie zamiary. Później to właśnie Ona od chwili śmierci swojego Syna stała się Matką wszystkich ludzi na ziemi. Dla jednych jest Ona tylko zwykłą kobietą, dla innych prawdziwą Mamą, która wysłuchuje, pomaga, oręduje, pociesza. Maryja jest naszym ideałem, od którego powinniśmy uczyć się skromności i pokory. Tutaj właśnie zawarta jest wskazówka do świętości. Z racji patronalnego święta wszystkich Rycerzy Niepokalanej pragniemy im życzyć tego, aby Maryja zawsze była dla nich prawdziwym ideałem postępowania, do którego będą się uciekać, gdy będzie im ciężko i źle :)

___________________________________________________________________

WIGILIJNA MOC PREZENTÓW :)

Jak wywołać radość u dziecka? :) Św. Mikołaj i jego pomocnicy odpowiedź na to pytanie znają nie od dziś. Wystarczy dać mu prezent :) Ta reguła sprawdza się każdego roku w święta Bożego Narodzenia. Sprawdziła się również w sobotę 18 grudnia br., kiedy to na ostatnie spotkanie Grupy Dzieci Rycerstwa Niepokalanej w starym roku 2010 św. Mikołaj przywiózł swoje prezenty dla tej grupy. I choć zabrakło samego Mikołaja, który w tym czasie był bardzo zapracowany, to prezenty jednak zostały, a wraz z nimi jego pomocnicy, którzy pomogli je zakupić świętemu według listy upodobań małych Rycerzy. Mimo tego, że niektóre z prezentów bardzo ciężko było odnaleźć na sklepowych półkach, to jednak wszystkie marzenia zostały spełnione ;) W końcu tego właśnie dnia Grupa Dzieci MI obchodziła swoją wspólnotową Wigilię :) Maluchy pokazały, że zasłużyły na mniejsze i większe podarunki od św. Mikołaja, które od tego dnia będą ubogacać ich salkę. A co takiego w ogóle dostały? :) 9 gier planszowych, duży kalendarz ścienny na rok 2011, tablicę do rysowania, zestaw zabawek "Kuchnia" dla dziewczynek oraz tor samochodowy dla chłopców ;) Łączna wartość tych niespodzianek wyniosła ponad 550 zł. Radości nie było końca! :) Powyższe prezenty udało się zakupić dzięki zarobionym podczas październikowej Papieskiej Kawiarenki Rycerskiej pieniądzom (przypomnijmy, że udało się wtedy zebrać 815 zł.). Wręczanie prezentów poprzedziła wieczerza wigilijna. Na niej dzieci składały sobie życzenia, dzieliły się opłatkiem, śpiewały radośnie kolędy oraz zajadały się przygotowanymi przez siebie i ich rodziców smakołykami ;)

17:20, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Listopad 2010

NIEŚMIERTELNI W NASZYCH SERCACH

W listopadzie nasze myśli tak często samoistnie kierują się w stronę naszych bliskich, znajomych i przyjaciół, dla których to wędrowanie po ziemskim padole już się zakończyło. Na cmentarzach jakby większy ruch, bo i potrzeba większa, niż zwykle, aby odwiedzić groby zmarłych z naszych rodzin i nie tylko. Tę kilkuletnią już tradycję odwiedzania mogił na bełchatowskim cmentarzu pielęgnuje wciąż Grupa Dzieci MI, która zawsze na pierwszym spotkaniu po Uroczystości Wszystkich Świętych udaje się na cmentarz, aby tam pomodlić się za swoich bliskich i zapalić znicze na ich grobach. W tym roku wyjście to odbyło się w sobotę 6 listopada br. Z małymi Rycerzami Niepokalanej na cmentarz w Bełchatowie udali się: opiekun wspólnoty - ks. Artur Wójcikowski SCJ i animatorka - Ada Sztorc.

___________________________________________________________________

CUDOWNA MOC W MAŁYM MEDALIKU :)

Uzdrawia chorych, choć lekarze nie mogą im pomóc; ochrania zagrożonych, choć nikt nie może nic dla nich zrobić; niesie Boże błogosławieństwo dla tych, którzy noszą go z czcią, choć jest taki mały :) Niewielki, owalny, srebrny lub złoty, z pozoru taki zwykły, a jednak w dalszym ciągu niezwykły - Cudowny Medalik. Od 180 lat pomaga ludziom, bo jest darem Maryi na trudne czasy, a te są coraz trudniejsze...

27 listopada 1830 roku - dzień, jak dzień, a jednak już na zawsze zapisał się on na kartach historii Kościoła. Tego dnia Matka Boża ukazała się prostej zakonnicy s. Katarzynie Laboure i poleciła jej wybić medalik. Dodała też znamienne słowa: "Wszystkie osoby, które go nosić będą na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością". Na pierwsze cuda nie trzeba było długo czekać. Jednym z najgłośniejszych było nawrócenie Alfreda Ratisbonne'a. Dziś moc Cudownego Medalika jest tak samo ogromna. Potwierdzają to Ci, którzy nosząc go ze czcią, otrzymali wielkie łaski.

16:36, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Październik 2010

MIESIĄC MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Październik jest szczególnym czasem, kiedy wierni katoliccy zanoszą swoje prośby i błagania poprzez modlitwę różańcową, która jest poświęcona Matce Bożej. W tym miesiącu codziennie w naszym kościele odbywały się nabożeństwa różańcowe, na których gromadziło się wiele dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym także Rycerzy Niepokalanej. Różaniec, czyli modlitwa, jest w końcu ich najskuteczniejszą bronią rycerską, która nigdy nie zawodzi, a pozwala bezlitośnie niszczyć każde zło na świecie.

___________________________________________________________________

KAWA CZY HERBATA? ;)

To pytanie wielokrotnie padło w niedzielę 10 października 2010 roku w sali nr 14 w Domu Parafialnym :) Co tamtego dnia działo się w tym miejscu? Otóż, tego dnia po raz kolejny nasza Grupa Dzieci MI przy pomocy dorosłych Rycerzy Niepokalanej i członków bełchatowskiego Ruchu Sercańskiej Młodzieży zorganizowała Papieską Kawiarenkę Rycerską ;) Skąd ta nazwa? Z racji przypadającego wtedy X Dnia Papieskiego. Po wszystkich niedzielnych Mszach Świętych nasi parafianie mogli zajrzeć do "czternastki", aby móc wypić coś gorącego lub zimnego, zjeść pyszne wypieki Rycerek Niepokalanej czy też obejrzeć filmy o Janie Pawle II, poczytać książki o Papieżu - Polaku albo pooglądać wystawy papieskie i rycerskie. Nowością był kącik z zabawkami dla dzieci, który wśród maluchów wywoływał wielką euforię radości :) To już kolejna edycja tego przedwsięzięcia. Kolejna i zarazem najbardziej udana, ponieważ tym razem mali Rycerze zebrali na potrzeby swojej wspólnoty aż 815 złotych! To rekordowa suma, która pozwoli zakupić do dziecięcej salki rycerskiej znacznie więcej nowych rzeczy, niż poprzednimi razami. Dziękujemy serdecznie za Państwa wsparcie! :)

___________________________________________________________________

IMIENINY KS. ARTURA ;)

Zdrowie, wytrwałość, cierpliwość, błogosławieństwo Boże, opieka Niepokalanej - to tylko niektóre z wielu życzeń, jakie otrzymał świeżo upieczony opiekun Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii - ks. Artur Wójcikowski SCJ, który w środę 6 października br. obchodził swoje imieniny. Solenizant Mszę Świętą imieninową odprawił wieczorem tego samego dnia. Nie zabrakło na niej przedstawicieli grup parafialnych, w tym także Rycerzy Niepokalanej, którzy swoimi życzeniami okazali ks. Arturowi swoją życzliwość i serdeczność, ale i również wdzięczność za dotychczasową pracę na rzecz naszej parafii. Naszemu rycerskiemu solenizantowi życzymy długich lat życia oraz wielu potrzebnych łask Bożych do dalszej pracy duszpasterskiej ;)

___________________________________________________________________

TO JUŻ 4 LATA! :)

W czwartek 28 października 2010 roku minęły równe 4 lata od powstania naszej strony internetowej Rycerstwa Niepokalanej w parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie. To wiele miesięcy, tygodni i dni pracy nad tym, aby nasz serwis oddawał cały sens istnienia i charyzmat naszej bełchatowskiej wspólnoty rycerskiej. Mimo wielu chwil radości i okresów niedyspozycyjności, jakie przydarzyły się nam zwłaszcza w ostatnich miesiącach, dziękujemy Wam, drodzy czytelnicy, za to, że jesteście z nami dalej, o czym najlepiej świadczą liczby zawarte w licznikach w bocznym panelu strony Mi. Wierzymy głęboko, że będziecie z nami trwać dalej i że będziecie nas wspierać w tej niełatwej pracy swoją modlitwą i częstymi odwiedzinami tego portalu internetowego ;) Czekamy na Was! ;)

16:03, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 grudnia 2010
Wrzesień 2010

POWAKACYJNA INAUGURACJA SPOTKAŃ RYCERSKICH

Już w środę 1 września 2010 roku Grupa Starszych MI zainaugurowała swoje spotkania formacyjne po wakacyjnej przerwie. Pracę na rzecz wspólnoty zaczął nowy zarząd MI, ale z tym samym sprawdzonym prezesem MI - Heleną Wieczorek :) Grupa Dzieci MI po wakacjach wystartowała na dobre w sobotę 4 września br. W nowym roku szkolnym wspólnota małych Rycerzy Niepokalanej będzie miała tylko jedną animatorkę - Adę Sztorc, której przyjdzie jeszcze bardziej współpracować z nowym opiekunem grupy. Przypominamy, że Grupa Starszych MI ma swoje spotkania formacyjne w środy o godz. 19:00 w salce rycerskiej w kościele nad Zakrystią, natomiast Grupa Dzieci MI spotyka się w soboty o godz. 10:30 w drugiej salce rycerskiej, mieszczącej się w piwnicach Domu Parafialnego ;)

___________________________________________________________________

WIELKI POWRÓT PO 12 LATACH ;)

W pierwszych dniach września br. Rycerze Niepokalanej z naszej parafii poznali swojego nowego opiekuna tak dla Grupy Starszych MI, jak i dla Grupy Dzieci MI. Okazał się nim być ks. Artur Wójcikowski SCJ, który jest bardzo dobrze znany  bełchatowskim członkom MI ;) Nowy stary opiekun pracował już w sercańskiej placówce w Bełchatowie w latach 1994 - 1998. W tym czasie opiekował się także Rycerstwem Niepokalanej :) Wydaje się, że można polegać na doświadczeniu ks. Artura, jednak porównując Rycerstwo z tamtych lat do tego, które działa obecnie, istnieje wiele różnic, m.in. wtedy funkcjonowała Grupa Młodzieży MI, dziś zastępuje ją Grupa Dzieci MI. Liczymy jednak na to, że ks. Artur Wójcikowski SCJ szybko odświeży swoje wspomnienia i wykorzysta je w ponownej współpracy z naszą wspólnotą rycerską ;) Nowemu staremu opiekunowi MI życzymy dużo cierpliwości i wytrwałości w pracy duszpasterskiej w naszej parafii ;)

___________________________________________________________________

POŻEGNANIE KAMILA TUSIŃSKIEGO

W ciągu 6 lat bycia animatorem Grupy Dzieci MI wraz z Tomkiem Siedleckim i Malwiną Makarą pozostawił trwały ślad swojej obecności w 20-letniej historii naszego parafialnego Rycerstwa Niepokalanej :) Mowa o Kamilu Tusińskim, który wraz z początkiem września 2010 roku rozpoczął swoją duchową formację w postulacie Księży Sercanów w Pliszczynie k/Lublina, przygotowującą go do kapłaństwa.

Kamil był jednym z elementów tego trio, które dowodziło Grupą Dzieci MI od września 2003 roku do czerwca 2009 roku. Zawsze radosny, uśmiechnięty, przyjazny drugiemu człowiekowi, a mimo to stanowczy, panujący nad grupą :) Wierzymy, że praca z małymi Rycerzami Niepokalanej przyda mu się w przyszłości w jego pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Szkoda, że te stare czasy nie wrócą już nigdy... :) Kamilu, życzymy Ci Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej na nowej drodze Twojego życia ;)

___________________________________________________________________

PIERWSZA TAKA EWANGELIZACJA ;)

Jedną z pierwszych inicjatyw ks. Artura Wójcikowskiego SCJ, który ponownie po 12 latach został opiekunem naszego Rycerstwa Niepokalanej, była ewangelizacja rycerska w szkole podstawowej nr 8 (17 września 2010 roku) oraz w szkole podstawowej nr 9 (24 września 2010 roku) na os. Dolnośląskim w Bełchatowie. W tym trudnym zadaniu pomogli mu: Tomek Siedlecki (były animator Grupy Dzieci MI) i Ania Organiściak (członkini Ruchu Sercańskiej Młodzieży w naszej parafii, do którego należy też Tomek). W ciągu 2 dni ewangelizatorzy prowadząc 10 katechez, dotarli do ponad 250 dzieci ;) Na owoce nie trzeba było długo czekać. Kilka maluchów z grona tych, które w tym roku szkolnym dołączyły do Grupy Dzieci MI, pojawiły się właśnie dzięki przeprowadzonej ewangelizacji ;) Podczas lekcji religii ks. Artur, Tomek i Ania, m.in. opowiadali legendę rycerską, przedstawiali pierwszego współczesnego Rycerza - św. Maksymiliana Kolbe, informowali, że w naszej parafii działa wspólnota rycerska dla dzieci i pozostawiali poświęcone figurki Matki Bożej, które w poszczególnych klasach miały trafić do domu każdego ucznia na okres jednego tygodnia ;) Nie zabrakło też śpiewania przy dźwiękach gitary ;)

JUŻ WKRÓTCE GALERIA ZDJĘĆ Z POWYŻSZYCH WYDARZEŃ

00:57, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Sierpień 2010

ROK KOLBIAŃSKI ZAINAUGUROWANY

W sobotę 14 sierpnia 2010 roku Rycerstwo Niepokalanej przeżywało 69. rocznicę śmierci swojego założyciela - św. Maksymiliana Kolbe. Z racji tej tego dnia został zainaugurowany Rok Kolbiański, który ma na celu dobre przygotowanie wiernych, a zwłaszcza wszystkich czcicieli Matki Bożej do 70. rocznicy tego wydarzenia, którą będziemy obchodzić w sierpniu 2011 roku. Drugim istotnym celem jest promowanie sylwetki św. Maksymiliana, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. W uroczystościach, które zostały tradycyjnie zorganizowane w Ośrodku MI w Harmężach i obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu wzięli udział także nasi Rycerze Niepokalanej w Bełchatowa na czele z prezes MI w naszej parafii - Heleną Wieczorek.

___________________________________________________________________

PRZYJAŹŃ PO 6 DNIACH? :)

2 turnusy po 6 dni - to kolejny wspólny przystanek byłych animatorów Grupy Dzieci MI w naszej parafii: Kamila Tusińskiego i Tomka Siedleckiego, którzy od 25 lipca do 7 sierpnia 2010 roku przebywali w Niepokalanowie - Lasku na rekolekcjach archidiecezji częstochowskiej jako animatorzy ;) Mimo, że był to już ich 9 ogólnopolski turnus rycerski, to jednak wciąż starali się szukać najwłaściwszych metod i odpowiedzi na pytanie: Jak stać się przyjacielem młodego człowieka w ciągu 6 dni? :) Nie da się ukryć, że jest to trudne zadanie, bo inaczej trzeba rozmawiać z dziećmi ze szkół podstawowych, a inaczej z gimnazjalistami. Z tymi młodszymi i starszymi mieli w tym roku styczność nasi animatorzy MI :) I trzeba przyznać, że chyba im się udało ;) Już tydzień po zakończeniu drugiego turnusu Tomek miał okazję spotkać się z kilkoma osobami (teraz świeżo upieczonymi uczniami szkół średnich) mieszkającymi w Wąsoszu Górnym i Dolnym pod Częstochową :) Jak sam przyznaje, takie wypady świadczą tylko o tym, że zdążyła się między nim, a jego uczestnikami nawiązać nić przyjaźni i warto to pielęgnować, bo nastolatkowie potrafią być interesującymi ludźmi, od których wbrew pozorom wiele można się nauczyć ;) W odpowiedzi na pytanie w tytule - przyjaźń po 6 dniach jest jak najbardziej możliwa ;)

___________________________________________________________________

RADOSNE PIELGRZYMOWANIE

Nie ma chyba lepszego pomysłu tak dla dorosłych, jak i dla młodych na zakończenie wakacji, jak... pielgrzymka ;) W dniach 22 - 28 sierpnia 2010 roku na Jasną Górę do Królowej Polski wędrowała już po raz 117 Bełchatowska Pielgrzymka Piesza, która stała się takim pomysłem dla ponad 700 osób z Bełchatowa i okolic ;) Naszą parafię NMP Matki Kościoła reprezentowała Grupa Biała, w skład której weszło 120 osób na czele z księżmi: ks. Adamem Gucwą SCJ i ks. Januszem Burkatem SCJ. W gronie pątników z os. Dolnośląskiego było też kilkunastu Rycerzy Niepokalanej z Grupy Starszych MI. W ekipie muzycznej znalazł się były animator Grupy Dzieci MI - Tomek Siedlecki, który starał się jak najczęściej pogrywać na gitarze, jeśli tylko pozwoliła mu na to pogoda, a ta w tym roku nie była zbyt łaskawa... ;) Warto też zaznaczyć, że jednymi z najmłodszych pielgrzymów naszej grupy byli mali Rycerze Niepokalanej: bracia Piotrek i Wojtek Szczepaniakowie, którzy do Częstochowy udali się ze swoim tatą ;) Tegorocznym hasłem bełchatowskiej pielgrzymki były słowa: "Zło dobrem zwyciężaj".

___________________________________________________________________

PARAFIALNE PIKNIKOWANIE

Tak, jak informowaliśmy powyżej, każde wakacje w naszym mieście kończy Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, natomiast w naszej parafii dla letniego wypoczynku zakończeniem jest Parafiada. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbyła się w niedzielę 29 sierpnia 2010 roku. Ks. proboszcz Władysław Ostrowski SCJ - główny kierownik imprezy postarał się o ciekawych gości. Główną atrakcją tego pikniku była jednak loteria fantowa z interesującymi i cennymi nagrodami. Tę przy pomocy Odnowy w Duchu Świętym przeprowadziło nasze Rycerstwo Niepokalanej. Na tych, którzy w międzyczasie zgłodnieli lub zapragnęli czegoś się napić, czekały hot-dogi, ciasta, herbata, kawa i napoje. I zapewne wszystko mile by dalej trwało, gdyby nie nagłe oberwanie chmury i burza, które przepędziły ludzi do domu... :)

JUŻ WKRÓTCE GALERIA ZDJĘĆ Z POWYŻSZYCH WYDARZEŃ

00:06, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (2) »
wtorek, 21 grudnia 2010
Lipiec 2010

WAKACJE CAŁY ROK! ;)

Chciało być się tak rzec, ale niestety trzeba się pogodzić z trudną rzeczywistością i cieszyć się z tego, że ma się chociaż 2 miesiące wakacji i należy ten czas, jak najlepiej wykorzystać ;) Jedną z propozycji na niezwykle ciekawe spędzenie wakacji były letnie rekolekcje w Niepokalanowie - Lasku. Coś o tym wie obecna animatorka Grupy Dzieci MI - Ada Sztorc, która dała się skusić na lipcowy turnus gimnazjalny u ojców franciszkanów w Lasku ;) Nazwa "rekolekcje" najczęściej kojarzy nam się z ciągłą modlitwą i wyciszeniem. Nic bardziej mylnego... ;) To także czas udanej zabawy z innymi młodymi ludźmi, czas nawiązywania nowych znajomości, czas na poszukiwanie radości w swoim życiu ;) Widać, że musiało być zupełnie OK na turnusie w Niepokalanowie, ponieważ Ada wróciła w pełni radosna ;)

___________________________________________________________________

DOROCZNE CZUWANIE W NIEPOKALANOWIE

Gdy pod koniec lipca w Niepokalanowie - Lasku odbywały radosne turnusy, to w samym Niepokalanowie trwało radosne czuwanie z racji Ogólnopolskiego Dnia Modlitw Rycerstwa Niepokalanego, który odbył się w nocy z 24 na 25 lipca 2010 roku :) W tym dorocznym spotkaniu modlitewnym tradycyjnie wzięli udział bełchatowscy Rycerze Niepokalanej, którzy po drodze do i z Niepokalanowa zatrzymywali się w ciekawych miejscach związanych z kultem religijnym.

___________________________________________________________________

NOWI KAPŁANI W BEŁCHATOWIE :)

Naszą poprzednią notatkę zakończyliśmy informacją o odejściu z naszej parafii pod koniec czerwca 2 księży: ks. Jakuba Snopkowskiego SCJ i ks. Pawła Leszko SCJ. Tą chcemy zakończyć wiadomością, kto zajął ich miejsce od 1 lipca 2010 roku :) Nowi kapłani, którzy zostali skierowani na bełchatowską placówkę Księży Sercanów to:

  1. Ks. Artur Wójcikowski SCJ - jest doskonale znany wiernym w Bełchatowie, ponieważ miał już okazję pracować tutaj przez 4 lata. Bełchatowska placówka była jego pierwszą parafią po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1994 roku. Wówczas był opiekunem scholi dziecięcej oraz Rycerstwa Niepokalanej. Czy teraz historia się powtórzy i ks. Artur ponownie będzie się opiekować rycerską grupą? W 1998 roku został on skierowany do Florynki, natomiast 2 lata później do Krakowa - Płaszowa, gdzie pracował do chwili obecnej z młodzieżą oazową, scholą dziewczęcą oraz młodymi ludźmi, którzy nie słyszą.
  2. Ks. Janusz Burkat SCJ - to z kolei kapłan dobrze znany młodzieży, która jeździ na Sercańskie Dni Młodych. W 2005 roku otrzymał święcenia kapłańskie, po których został skierowany do pracy w parafii w Sosnowcu - Środuli. Teraz po 5 latach przeniesiono go do Bełchatowa. Ks. Janusz ma nietypową pasję - lubi katechizować młodzież. Czy jako kapłan, lubiący też muzykę, narty i rajdy samochodowe, zdobędzie zaufanie wiernych na os. Dolnośląskim?
  3. Ks. Zbigniew Bojar SCJ - będzie w Bełchatowie służyć swoją pomocą duszpasterską. Sakrament Kapłaństwa przyjął w 1981 roku. Jest znany przede wszystkim jako misjonarz. W przeszłości pracował, m.in. na Białorusi w Postawach w obwodzie Witebskim. W ciągu ostatnich kilku lat był na misjach w Republice Południowej Afryki w mieście Petrusville.
23:19, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Czerwiec 2010

BOŻE CIAŁO W GORĄCYM SŁOŃCU

W gorącym słońcu przyszło nam świętować w czwartek 3 czerwca br. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną Bożym Ciałem. Jednak upalna aura nie zniechęciła licznie przybyłych wiernych z naszej parafii do udziału w procesji, która przechodziła przez ulice os. Dolnośląskiego w Bełchatowie, podążając do 4 ołtarzy. Ponownie nasi Rycerze Niepokalanej nie zawiedli i już przed uroczystością chętnie zgłosili się do niesienia wszelkich figur, chorągwi, bądź sztandarów.

___________________________________________________________________

ZARZĄD MI ZDAŁ EGZAMIN :)

Już od pierwszych dni czerwca br. wiele w naszej parafii mówiło się o wyborach, bynajmniej nie o tych prezydenckich, które miały się odbyć w drugiej połowie miesiąca :) Dla naszej parafialnej wspólnoty rycerskiej ważnymi wyborami były też wybory do zarządu MI w naszej parafii, które odbyły się w sobotę 12 czerwca 2010 roku. Poprzedni zarząd MI działający przez ostatnie 4 lata zdał egzamin z pozytywnym wynikiem, stąd nasi Rycerze Niepokalanej nie mieli większego problemu z wyborem prezesa MI, którym na drugą kadencję została ponownie Helena Wieczorek ;) Schody zaczęły się przy wyborach wiceprezesa, ekonoma, sekretarza i 3 doradców, ponieważ... nie było chętnych na te funkcje :) Jednak po długich konwersacjach udało się skompletować nowy zarząd MI, który będzie działał do czerwca 2014 roku. W Komisji Ryborczej znaleźli się: ks. Jakub Snopkowski SCJ (przewodniczący), Barbara Brożyna (członek Grupy Starszych MI) i Tomek Siedlecki (członek Grupy Dzieci MI)Poniżej prezentujemy członków nowego zarządu MI :)

Nowy zarząd MI w naszej parafii na lata 2010 - 2014:

1) Prezes MI - Helena Wieczorek
2) Wiceprezes MI - Bogusława Kowalska
3) Ekonom MI - Stanisława Retkiewicz
4) Sekretarz MI - Maria Rorat
5) I Doradca prezesa MI - Anna Kokoszka
6) II Doradca prezesa MI - Elżbieta Janaś
7) III Doradca prezesa MI - Maria Owczarek

___________________________________________________________________

POŻEGNANIE Z OPIEKUNEM MI

Tego można było się spodziewać. W czerwcu 2010 roku bełchatowscy Rycerze Niepokalanej tak z Grupy Starszych MI, jak i Grupy Dzieci MI poznali smutną wiadomość. Ich dotychczasowy opiekun MI - ks. Jakub Snopkowski SCJ, który pełnił funkcję moderatora MI w naszej parafii od września 2008 roku, został skierowany na placówkę do Sosnowca - Środuli. Oznaczało to, że nowy zarząd MI od września br. rozpocznie pracę z zupełnie nowym opiekunem. Pożegnanie księży: ks. Jakuba Snopkowskiego SCJ i ks. Pawła Leszko SCJ (który udał się na misje do Finlandii) odbyło się podczas wieczornej Eucharystii we wtorek 29 czerwca 2010 roku w dniu imienin ks. Pawła. Nie zabrakło wzruszających chwil, ponieważ nasi Rycerze Niepokalanej zdążyli już się zżyć z ich moderatorem, ale cóż poradzić - taka kolej rzeczy... :)

JUŻ WKRÓTCE GALERIA ZDJĘĆ Z POWYŻSZYCH WYDARZEŃ

23:04, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Maj 2010

KAPLICZKOWE NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Każdy maj kojarzy się bełchatowskim Rycerzom Niepokalanej w sposób szczególny z nabożeństwami majowymi, ale niekoniecznie tymi w kościele. W Bełchatowie jest takie miejsce, gdzie od kilku lat młodzi i starsi zbierają się na "majówkach" przy kapliczce. Takim miejscem jest krzyż stojący przy ul. Wojska Polskiego przed blokiem 201 na os. Dolnośląskim. Tam każdego roku przez cały maj wierni gromadzą się, aby wspólnie chwalić Matkę Bożą swoim śpiewem i modlitwą. Tak, jak w poprzednich latach, tak i w tym nabożeństwom majowym przy kapliczce "szefowała" Józefa Poryzała, znana wszystkim po prostu jako babcia Józia. Prawdopodobnie już po raz ostatni w takim składzie krzyż ubierali na koniec kwietnia byli animatorzy Grupy Dzieci MI w naszej parafii: Kamil Tusiński i Tomek Siedlecki.

___________________________________________________________________

"PORCELANOWY" JUBILEUSZ MI

Bez większych wątpliwości można stwierdzić, że najważniejszym wydarzeniem dla Rycerstwa Niepokalanej w parafii NMP Matki Kościoła w tym roku był obchodzony w sobotę 15 maja 2010 roku - jubileusz 20-lecia MI w naszej parafii, który w języku małżeńskim można by nazwać "porcelanowym". Na tę występującą raz na kilka lat wyjątkową uroczystość przybyło wiele znanych w gronie rycerskim osobistości: o. Stanisław Piętka OFMConv - gwardian Niepokalanowa, który wygłosił I konferencję; o. Ryszard Żuber OFMConv - prezes narodowy MI, który był autorem II konferencji oraz bp Ireneusz Pękalski - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, który przewodniczył Mszy Świętej jubileuszowej naszego Rycerstwa Niepokalanej. W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 100 osób, z czego najwięcej było Rycerzy Matki Bożej z innych parafii w Bełchatowie i z dekanatu bełchatowskiego. Na tej uroczystości nie zabrakło ani modlitwy, ani wspólnego świętowania przy stole podczas agape. W międzyczasie ze swoim programem słowno - muzycznym wystąpili mali Rycerze Niepokalanej, którzy są ważną częścią bełchatowskiej rodziny rycerskiej, istniejącej w naszej parafii już od 20 lat! ;)

___________________________________________________________________

ODPUST W NASZEJ PARAFII

Tegoroczny maj przyniósł naszym Rycerzom Niepokalanej jeszcze jedno ważne wydarzenie - odpust parafialny obchodzony w poniedziałek 24 maja 2010 roku z racji święta Matki Kościoła. Mszy Świętej odpustowej o godz. 18:00 przewodniczył prowincjał Księży Sercanów w Polsce - ks. Artur Sanecki SCJ. Wraz z nim Eucharystię tę koncelebrowali wszyscy kapłani pracujący w naszej parafii. Po Mszy Świętej zostało odprowione nabożeństwo majowe wraz z procesją z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła, w której najliczniejszą grupą idącą przy sztandarach, chorągwiach i figurach byli nasi Rycerze Niepokalanej.

___________________________________________________________________

NABOŻEŃSTWA FATIMSKIE CZAS ZACZĄĆ

Poza nabożeństwami majowymi w tym miesiącu wraz z dniem 13 maja 2010 roku, kiedy obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, rozczęto odprawiać tegoroczne nabożeństwa fatimskie, na których wierni gromadzili się każdego 13 dnia miesiąca aż do października. Pieczę nad prawidłowym przygotowaniem tych spotkań modlitewnych tradycyjnie trzymało Rycerstwo Niepokalanej, które, m.in. wyznaczało poszczególnym grupom parafialnym dyżury przewodniczenia nabożeństwom lub niosło też figurę Matki Bożej Fatimskiej podczas procesji dookoła kościoła. Pierwsze tegoroczne spotkanie modlitewne poprowadził ks. proboszcz Władysław Ostrowski SCJ.

JUŻ WKRÓTCE GALERIA ZDJĘĆ Z POWYŻSZYCH WYDARZEŃ

22:04, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
| < Grudzień 2010 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Boże Narodzenie 2010darmowy hosting obrazków


NOWY DZIEŃ :
darmowy hosting obrazków
Intencja MI na GRUDZIEŃ 2010:
Abyśmy, jak Maryja Niepokalana, stawali się przybytkiem Emmanuela, Boga z nami, wnosząc nadzieję i radość w życie naszej młodzieży.


darmowy hosting obrazków
Nasze spotkania MI:
1) GRUPA STARSZYCH MI
w środy o godz. 19:00
2) GRUPA DZIECI MI
w soboty o godz. 10:30
Grafik animatorów MIdarmowy hosting obrazków
NAPISZ DO NAS:
mi.pkrd.bel@interia.pl


Zostań Rycerzem Niepokalanej:


Licznik bloga:


Tyle teraz jest tu osób:
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes


Jest godzina:


Skomentuj blog MI:


Prognoza pogody:Administrator bloga MI:
TOMEK


Rankingi:

Ranking Stron Katolickich <><


Statystyki bloga MI:


Muzyka w tle bloga:
RADIO NIEPOKALANÓW

RADIO NIEPOKALANÓW

Free JavaScript from
Rainbow ArchBoże Narodzenie 2010