Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - Św. Maksymilian Maria Kolbe
niedziela, 05 listopada 2006
Powstanie MI (geneza)

Rycerstwo Niepokalanej (Milicja Niepokalanej, w skrócie MI - od nazwy łac. Militia Immaculatae), powstało 16 października 1917 r. w Rzymie ,,dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej". Założył je polski franciszkanin, św. Maksymilian Maria (1894 - 1941), jako maryjno - apostolski ruch w Kościele. Ruch ten według słów Założyciela ,,poprzez całkowite oddanie Niepokalanej... stara się wszystko przeniknąć i w duchu zdrowym uleczyć": jednostki, instytucje, stowarzyszenia, całe społeczeństwo, doprowadzając do duchowej odnowy wszystkich i wszystko. Otwarty dla świeckich i duchownych, chce być sprawnym narzędziem dla obrony i rozszerzania Królestwa Serca Jezusowego.

Dzieło to, za sprawą Opatrzności Bożej rozpoczęte w Rzymie w 1917 r., swoją realizację i rozkwit odnalazło najpierw w Polsce. Przeszczepione w 1919 r. do Krakowa, trafiło na bardzo podatny grunt tradycyjnej i głeboko zakorzenionej pobożności maryjnej. Wspólnota, która w Rzymie była odpowiedzią na wrogie wystąpienia nieprzyjaciół Kościoła katolickiego, przede wszystkim masonerii, w Polsce stała się ruchem przenikającym niemal do wszystkich środowisk społecznych, zapalając je miłością do Niepokalanej, zwłaszcza przez miesięcznik ,,Rycerz Niepokalanej".

Już za życia Założyciela Rycerstwa Niepokalanej, błogosławione przez papieży i biskupów, zatwierdzone przez Kościół w 1922 r. jako ,,pobożny związek" (prawo kanoniczne nie znało pojęcia ,,ruch"), stało się międzynarodowym ruchem katolickim, liczącym milion wiernych. Prowadząc, z wielką korzyścią dla Kościoła, liczne dzieła apostolskie, zwłaszcza w Polsce i Japonii, przez papieża Piusa XII zostało uznane za ,,istytucję opatrznościową".

Dnia 17 października 1997 r. w 80. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej Kościół uznał je za publiczne, powszechne i międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, w którym zgodnie z kanonem 298 Kodeksu Prawa Kanonicznego duchowni i świeccy ,,dążą wspólnym wysiłkiem do ożywiania doskonalszego życia, do rozwoju publicznego kultu lub popierania chrześcijańskiej doktryny, albo do podejmowania dzieł apostolatu, mianowicie poczynań związanych z ewangelizacją, wykonywania dzieł pobożności lub miłości lub zmierzających do ożywienia duchem chrześcijańskim porządku doczesnego". Rycerstwo Niepokalanej jako stowarzyszenie działa w oparciu o normy kanonów 312 - 320 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz przepisy własnych Statutów Generalnych, zatwierdzonych przez Papieską Radę ds. Świeckich. Działalność Stowarzyszenia w danym kraju reguluje ponadto Dyrektorium narodowe, zatwierdzone przez Centrum Międzynarodowe MI w Rzymie.

Członkowie Stowarzyszenia nazywają się rycerzami Niepokalanej. Nazwa ta wskazuje na charakterystyczny motyw walki, którą podejmuje każdy wstępujący w szeregi MI. Chodzi tu o walkę z ,,siłami ciemności" zorganizowanej przeciw Kościołowi, której to walce przewodzi Niepokalana. Dlatego Rycerstwo odwołuje sie do dobrze znanego obrazu na Cudownym Medaliku, przedstawiającego Niepokalaną, która stoi na kuli ziemskiej, oplecionej przez węża - szatana, i miażdży stopą jego głowę. Z Jej rąk spływają na Ziemię promienie łask. Jest to biblijny obraz węża i Niewiasty, tej własnie walki, w której uczestniczy Rycerstwo Niepokalanej. Nazwa Stowarzyszenia podkreśla szlachetność tej walki, ponieważ ze stanem rycerskim zawsze kojarzą się takie cnoty, jak: honor, wierność, hart ducha, odwaga. Według słów papieża Pawła VI ,,każdy chrześcijanin powinien być rycerzem - militante".

| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Boże Narodzenie 2010darmowy hosting obrazków


NOWY DZIEŃ :
darmowy hosting obrazków
Intencja MI na GRUDZIEŃ 2010:
Abyśmy, jak Maryja Niepokalana, stawali się przybytkiem Emmanuela, Boga z nami, wnosząc nadzieję i radość w życie naszej młodzieży.


darmowy hosting obrazków
Nasze spotkania MI:
1) GRUPA STARSZYCH MI
w środy o godz. 19:00
2) GRUPA DZIECI MI
w soboty o godz. 10:30
Grafik animatorów MIdarmowy hosting obrazków
NAPISZ DO NAS:
mi.pkrd.bel@interia.pl


Zostań Rycerzem Niepokalanej:


Licznik bloga:


Tyle teraz jest tu osób:
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes


Jest godzina:


Skomentuj blog MI:


Prognoza pogody:Administrator bloga MI:
TOMEK


Rankingi:

Ranking Stron Katolickich <><


Statystyki bloga MI:


Muzyka w tle bloga:
RADIO NIEPOKALANÓW

RADIO NIEPOKALANÓW

Free JavaScript from
Rainbow ArchBoże Narodzenie 2010