Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - Św. Maksymilian Maria Kolbe
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
Mała pielgrzymka wielkiej radości

W dniach 22 – 28 sierpnia 2009 roku już po raz 116 na pątniczy szlak wyruszyła Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jej tegorocznym hasłem były słowa: "Zawsze z Twoim Synem" nawiązujące do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się w archidiecezji łódzkiej już we wrześniu bieżącego roku. Jak, co roku, tak i teraz do Tronu Jasnogórskiej Pani pielgrzymowało z Bełchatowa 5 grup – każda z innej parafii: Grupa Niebieska (parafia Narodzenia NMP), Grupa Zielona (parafia Miłosierdzia Bożego), Grupa Żółta (parafia Św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Grupa Czerwona (parafia Zesłania Ducha Świętego) oraz Grupa Biała (parafia NMP Matki Kościoła wraz z parafią NMP Królowej Polski w Woli Kamockiej), która w tym roku przewodziła naszemu wędrowaniu. W sumie do Królowej Polski udało się 800 pątników, w tym wiele dzieci i młodzieży, a także osób, którym pierwszy raz w życiu przyszło zmierzyć się z pielgrzymkowymi trudnościami i umartwieniami. Całość uzupełniło 20 rowerzystów z grupy rowerowej "Zgrzyt". Nad wszystkimi sprawami organizacyjnymi czuwał kierownik pielgrzymki - ks. Adam Gucwa SCJ – nowy wikariusz sercańskiej parafii na os. Dolnośląskim w Bełchatowie. Poszczególnymi grupami zajmowało się łącznie 10 kapłanów, 4 kleryków i jedna siostra zakonna.

Matka Boża Częstochowska w bursztynowej sukni

W Grupie Białej do Maryi podążało 93 śmiałków z naszej parafii oraz 37 z Woli Kamockiej, czyli razem 130 osób, w tym wiele Rycerzy Niepokalanej, tak z Grupy Starszych MI, jak i Grupy Dzieci MI. Oprócz ks. Adama w trasę ruszył razem z nami drugi nowy wikariusz - ks. Paweł Leszko SCJ, będący kierownikiem grupy, a także Księża Sercanie, którzy w bliskiej lub dalekiej przeszłości pracowali w Bełchatowie: ks. Andrzej Sańko SCJ, ks. Grzegorz Gąkiewicz SCJ oraz ks. Damian Płatek SCJ. Grono duchownych uzupełniła s. Dorota Kowalewska. Nie da się ukryć, że mimo wszystko liczba ta po głośnej kampanii reklamowej pielgrzymki w postaci plakatów porozwieszanych po całym osiedlu Dolnośląskim oraz informacjach zawartych w internecie, i tak była porażająco niska... Tomek Siedlecki - były animator MI, który w tym roku był głównym odpowiedzialnym za przeprowadzenie zapisów na pielgrzymkę w naszej parafii, tuż po ich zakończeniu w przeddzień wyjścia przygotował zestawienie ilości osób, idących ze wszystkich bełchatowskich parafii. Wyniki te są niezadowalające i pozostawiają wiele do życzenia... Gdyby naszą grupę nie zasiliła Wola Kamocka, w każdym rankingu osiągnelibyśmy ostatnie - 5 miejsce, a należy pamiętać, że nasza parafia jest największą w Bełchatowie (18 400 mieszkańców)! Choć nie liczy się ilość, a jakość, to i tak rezultat ten powinien dawać dużo do myślenia bełchatowskim Księżom Sercanom i naszym parafianom...

Ogólna liczba pielgrzymów zapisanych we wszystkich grupach

Liczba pielgrzymów z danej parafii podzielona przez liczbę jej mieszkańców

Tradycyjnie pielgrzymi 80-kilometrową drogę do Częstochowy pokonywali w 3 dni, zatrzymując się na noclegach w Brudzicach i Broniszewie, natomiast na powrót były przeznaczone 2 dni z noclegiem w Woli Blakowej. Każdy dzień zaczynał się zwykle od porannej Eucharystii i Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, a wieczorami wszyscy spotykali się o godz. 21:00 na Apelu Jasnogórskim oraz pogodnym wieczorze prowadzonym przez wcześniej ustalone grupy. Na samej Jasnej Górze bełchatowianie mieli możliwość wzięcia udziału w głównych uroczystościach imieninowych Matki Bożej Częstochowskiej, ale i również wiele pośród z nich uczestniczyło, np. w Drodze Krzyżowej na temat Sakramentu Małżeństwa prowadzonej przez Łódzką Pielgrzymkę Pieszą.

Wszystkim uczestnikom 116. Bełchatowskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę towarzyszyła ogromna radość ze spotkania z najlepszą Matką oraz satysfakcja z powodu ukończenia czasami niełatwej drogi. Już teraz wiele osób zapowiada swój udział w przyszłorocznym pielgrzymowaniu do Częstochowy, za które będzie odpowiadała Grupa Niebieska. Mamy nadzieję, że przybędzie mieszkańców Bełchatowa, którzy odczują w sobie pragnienie zobaczenia się z Jasnogórską Panią w Jej cudownym obrazie.

GALERIA ZDJĘĆ

Grupa Biała wraz z kierownikiem pielgrzymki - ks. Adamem Gucwą SCJ

18:50, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 30 sierpnia 2009
Zaproszenie do parafii farnej na czuwanie MI

Już w najbliższą sobotę 5 września 2009 roku w parafii farnej Narodzenia NMP w Bełchatowie odbędzie się drugi tegoroczny Dzień Skupienia Rycerstwa Niepokalanej z parafii dekanatu bełchatowskiego, który poprowadzi o. Ryszard Żuber OFM - prezes narodowy MI. Na tę uroczystość zaprasza wspólnota MI organizująca skupienie na czele ze swoim moderatorem - ks. Piotrem Kotasem.

PROGRAM:

 1. Rozpoczęcie o godz. 10:00 przywitaniem ojca rekolekcjonisty oraz zgromadzonych członków Rycerstwa Niepokalanej z parafii dekanatu
 2. Wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz Różaniec (część światła) - prowadzi wspólnota z parafii Narodzenia NMP
 3. Przerwa po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem
 4. Konferencja ojca rekolekcjonisty i dyskusja panelowa
 5. Przerwa
 6. Uroczysta Eucharystia o godz. 13:00 i przyjęcie 2 kandydatów do wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej
 7. Po Eucharystii Koronka do Miłosierdzia Bożego i zawierzenie Matce Bożej wspólnot parafialnych MI
 8. Uroczysta agapa

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Kościół Narodzenia NMP w Bełchatowie

23:36, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (2) »
niedziela, 16 sierpnia 2009
Gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich...

14 sierpnia 1941 roku św. Maksymilian Maria Kolbe zakończył swoje życie. W obecny weekend wierni, a zwłaszcza wszyscy członkowie MI przeżywają 68. rocznicę tego wydarzenia. Założyciel Rycerstwa Niepokalanej bez wątpienia jest już nam wszystkim doskonale znany i przypominanie jego biografii pełnej wielkich osiągnięć na chwałę Bożą nie ma większego sensu... Jednak spójrzmy na tę sylwetkę z perspektywy Roku Kapłaństwa, który obecnie przeżywamy w Kościele. Jakim kapłanem i zakonnikiem był św. Maksymilian? W czym powinna tkwić istota dążenia duchownych do świętości, patrząc na tę postać?

Św. Maksymilian Kolbe

XX wiek ogarnęła bezwględność, egoizm, pycha, chciwość, brutalność... Dla ludzi Bóg już nie był najważniejszy, a znaczącą rolę powoli zaczynała odgrywać śmierć - śmierć ludzi niepotrzebnych, gorszych od innych... Głoszenie Ewangelii w tamtych czasach nie było rzeczą łatwą, bo ludzie, którzy trzymali się jeszcze Chrystusa, czekali już nie na same słowa, lecz na czyny ze strony kapłanów. Takim właśnie kapłanem, niosącym Boga poprzez swoje postępowanie, chciał być św. Maksymilian. Ten cel pomagała mu realizować Niepokalana, ktorej był oddanym rycerzem. Dla żołnierzy walczących podczas wojen najważniejszą bronią były wszelkiego rodzaju karabiny, natomiast dla założyciela MI najskuteczniejszą bronią był Różaniec, zaś tarczą Cudowny Medalik. To właśnie wyposażenie "żołnierza Maryi" było najbardziej niezawodne. Mimo, że św. Maksymilian nie uniknął śmierci męczeńskiej i zginął, jak wiele innych więźniów obozów koncentracyjnych, to jednak za św. Pawłem mógłby śmiało powtórzyć: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem". Wiara, którą pielęgnował od dzieciństwa, była tak silna, że pozwoliła mu podejmować życiowe decyzje na miarę świętości. Mowa tu o heroiźmie i bezinteresowności, czyli m.in. o tym, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich... Wybawienie od śmierci współwięźnia Franciszka Gajowniczka przez św. Maksymiliana było, jak na tamte czasy, wydarzeniem bezprecedensowym, nawet nieco szalonym, bowiem mało kto był skłonny do takich poświęceń, ale człowiek oddany Bogu i Maryi wie, że może oddać swój największy skarb - życie, dla dobra innych, bo otrzyma on w niebie jeszcze większy skarb - życie wieczne - życie bez smutku, bezradności, pożądliwości... Oby wiara każdego kapłana XXI wieku pomogła głosić Boga wiernym nie tylko samymi słowami, ale i również bezinteresownymi czynami, które będą łamać w ludzkich sercach częstą nienawiść do innych.

Wniebowzięcie NMP

Dzień po kolejnej rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia). Czy jest to zbieg okoliczności, że właśnie w tym dniu odeszli do wieczności inni polscy czciciele Maryi, a zarazem święci kapłani: św. Jacek Odrowąż i św. Stanisław Kostka? Mówi się, że w życiu nie ma przypadków, bo wszystko ma swój sens. Matka Boża wraz ze swą duszą i ciałem została wzięta do nieba, by odebrać nagrodę za swoje ziemskie, nieskazitelne życie. Bóg ogłosił ją Królową nieba i ziemi. Podobnie wymienieni duchowni odeszli do wieczności, aby osiągnąć cel swojej ziemskiej wędrówki i mimo, że wielokrotnie była ona niełatwa, to dzięki ich niezłomnej wierze udało im się pokonać niejedną przeszkodę, przeciwność. Niech Maryja czuwa nad nami, abyśmy nigdy nie zbłądzili na drogach naszego życia, a w godzinie śmierci niech zaprowadzi nas na radosne spotkanie z Bogiem.

SONDA
Czy w XXI wieku jest miejsce na bezinteresowność?

TAK
NIE

Zobacz wyniki
00:40, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (1) »
środa, 12 sierpnia 2009
116. Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

W tym roku w dniach 22 - 28 sierpnia będzie miała miejsce już 116. Bełchatowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Jej hasłem przewodnim będą słowa: "Zawsze z Twoim Synem". Z radością orzekamy, że tegoroczne przewodnictwo posiada Grupa Biała, czyli grupa z naszej parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie, dlatego tym bardziej każdy z nas powinien poczuć się do tego, aby zasilić pielgrzymkowe grono. Dla wielu z nas pielgrzymka ta będzie świetną okazją przygotowania się do przyjęcia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedzi naszą parafię 14 października 2009 roku. Czy mamy to na uwadze?

Wraz z pątnikami na Jasną Górę wyruszą dwaj nowi wikariusze parafii na os. Dolnośląskim: ks. Adam Gucwa SCJ, który będzie głównym kierownikiem bełchatowskiej pielgrzymki oraz ks. Paweł Leszko SCJ, który będzie opiekunem Grupy Białej. Na obecną chwilę prowadzone są zapisy. Można je dokonać od poniedziałku do soboty w godz. 19:00 - 20:00 w Bibliotece w Domu Parafialnym. Serdecznie zapraszamy! :)

Program pielgrzymki

Ważne informacje:

 1. Koszt pielgrzymki - 40 zł. (w tym bagaż 10 zł.).
 2. Przy zapisach podajemy: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, PESEL oraz miejsce noclegu w Częstochowie.
 3. Noclegi: szkoła wewnątrz - 42 zł. (od osoby za 3 noclegi); szkoła zewnątrz - 24 zł. (od osoby za 3 noclegi); ss. Urszulanki (13 miejsc - kobiety) - 60 zł. (od osoby za 3 noclegi) + 2 namioty.
 4. Posiłki (śniadania, obiady, kolacje) w swoim zakresie!
 5. Spotkanie organizacyjne całej grupy 20 sierpnia 2009 roku (czwartek) o godz. 19:00 w kościele NMP Matki Kościoła w Bełchatowie. Obecność obowiązkowa!
 6. Spotkanie grupy muzycznej Grupy Białej 17 sierpnia 2009 roku (poniedziałek) o godz. 20:00 w Domu Parafialnym w sali nr 19!
 7. Wszelkie pytania odnośnie zapisów i grupy muzycznej należy kierować do Tomka Siedleckiego (nr tel. kom.: 663 604 503).

01:10, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (2) »
wtorek, 11 sierpnia 2009
A po nocy przychodzi dzień

Takim tytułem notki można określić atmosferę, jaka zapanowała w ostatnim czasie. Po prawie trzech tygodniach zadumy i żałoby, które upłynęły od śmierci 62-letniego ś.p. ks. kan. Sławomira Orłowskiego - dotychczasowego proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Bełchatowie - Grocholicach w minioną niedzielę 9 sierpnia 2009 roku na Mszy Świętej o godz. 11:30 na nowo rozbrzmiało radosne granie orkiestry dętej oraz śpiewy chóru parafialnego. To wszystko za sprawą liturgicznego i kanonicznego wprowadzenia nowego proboszcza do tej parafii, a został nim ks. Ireneusz Sikora.

Całą uroczystość zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego poprowadził ks. prałat Janusz Krakowiak - dziekan dekanatu bełchatowskiego i proboszcz parafii Narodzenia NMP. Na uroczystę sumę przybyli także proboszczowie z innych parafii w Bełchatowie m.in.: ks. kan. Kazimierz Magdziak - wicedziekan dekanatu bełchatowskiego i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Władysław Ostrowski SCJ - proboszcz parafii NMP Matki Kościoła, ks. Antoni Pietras  - proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy oraz kapłani pochodzący z grocholickiej parafii: ks. Stanisław Nowacki i ks. Adam Janiszewski. Nie mogło także zabraknąć ks. Stanisława Cichosza - wikariusza parafii Wszystkich Świętych, który przygotował całą Mszę Świętą od strony organizacyjnej.

Ks. Ireneusz Sikora urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W 1984 roku przyjęciem święceń kapłańskich ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. W ciągu swojej 25-letniej posługi duszpasterskiej był wikariuszem w Pabianicach, Kurowicach, Łasku, Parznie i Łodzi. W 2003 został proboszczem parafii NMP Nieustającej Pomocy w Szydłowie. Na proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Bełchatowie - Grocholicach został mianowany 9 sierpnia br.

Ks. Ireneusz Sikora

23:58, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Wiele atrakcji na koniec wakacji :)

VIII Zjazd Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej odbędzie się w dniach 20 - 22 sierpnia 2009 roku pod hasłem: "Nowa forma życia". Hasło to nawiązuje do definicji Rycerstwa Niepokalanej, podanej przez św. Maksymiliana, który mówił, że Rycerstwo Niepokalanej to "całość życia katolickiego w nowej formie, polegającej na łączności z Niepokalaną, Wszechpośredniczką naszą u Jezusa".

W tym roku Zjazd potrwa tylko dwa dni, ponieważ swoistą jego kontynuacją będzie pierwsze ogólnopolskie spotkanie młodzieży w Niepokalanowie, które odbędzie się pod nazwą Max Festiwal w dniach 22 - 26 sierpnia 2009 roku.

Oprócz zapoznania się z ideą nowej formy życia i sposobami dawkowania rewelacyjnych duchowych leków - Cordinu i Reconcila - młodzi rycerze wejdą na pierwszą lekcję słuchania Bożego słowa - w myśl hasła tegorocznych XXIV Światowych Dni Młodzieży: "Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym". Będzie to ostatni akcent Roku św. Pawła, duchowe przygotowanie do spotkania z Ojcem Świętym w Madrycie oraz pierwszy akcent Roku Kapłańskiego, który rozpoczął się 18 czerwca br.

Szczególnym czasem będzie wspólna modlitwa o ducha ewangelizacji oraz organizowane warsztaty ewangelizacji maryjnej we współczesnym świecie - w myśl idei św. Maksymiliana, by w szerzeniu Królestwa Bożego posługiwać się "wszelkimi środkami, byle godziwymi, na jakie pozwala stan, warunki i okoliczności".

Podczas Zjazdu zostanie przeprowadzona też nowa celebracja religijna - Nabożeństwo Cudownego Medalika. Nawiąże ona do słów św. Maksymiliana Kolbego, aby przy ewangelizacji w pierwszym rzędzie wykorzystywać środki podane przez samą Niepokalaną. Takim właśnie środkiem jest Cudowny Medalik.

Jako że Rycerstwo Niepokalanej jest mocno zakorzenione w duchowości franciszkańskiej, młodzi rycerze podejmą też refleksję nad tym charyzmatem, którego 800. rocznicę obchodzą w tym roku wszyscy franciszkanie. 20 sierpnia przewidziana jest celebracja o św. Franciszku, a w dniu następnym odbędzie się dyskusja podczas franciszkańskiego forum młodych.

Koszt uczestnictwa w całości programu, obejmujący także dwa noclegi w domu formacyjnym w Niepokalanowie Lasku oraz posiłki od kolacji 20 sierpnia do obiadu 22 sierpnia włącznie - wynosi 50 zł (dla młodzieży uczącej się i studiującej), dla pozostałych - 100 zł. Natomiast dla opiekunów grupy (liczącej nie mniej niż 15 osób) - gratis.

Program VIII Zjazdu MRRN

ZGŁOSZENIA:
VIII Zjazd MRRN
Niepokalanów Lasek
ul. Teresińska 32, 96-515 Teresin
tel.: 046 864 42 06 lub 046 861 48 03
tel. kom.: 608 508 147
e-mail: zjazd@mrrn.pl

Więcej informacji na stronie internetowej: www.zjazd.mrrn.pl

A czym jest wspomniany Max Festiwal? To spotkanie ludzi młodych pod hasłem: "Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli". Jest on dla tych, którzy wierzą i dla tych, którzy wątpią, tych, co maja określone zasady i sens życia i dla tych, co poszukują, stawiają trudne pytania, nie omijają żadnych tematów i oczekują konkretnej odpowiedzi. Dla grzecznych i ułożonych, i dla grzesznych, i niepoukłdanych wewnętrznie i zewnętrznie, ale szczerze pragnących podjęcia głębszego życia. Dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć, co to jest wspólnota, zaufanie, życie w pokoju, pragną doświadczyć tego, że Bóg jest naprawdę blisko i niesamowicie nas kocha. Przyjedź, zobacz, doświadcz tego osobiście.

Co tam będzie?

 • będzie to czas na wyciszenie, ale i na zabawę.
 • będzie możliwość spowiedzi, nawet dłuższej, połączonej z rozmową.
 • będzie też możliwość zaczepienia jakiegoś zakonnika i po prostu porozmawiania o czym się chce, bo na co dzień często brak odwagi lub okazji.
 • będzie trochę muzyki, modlitwy, wspólnych spotkań, koncert.
 • będzie też możliwość zajrzenia do jednego z „namiotów tematycznych” i obejrzenia tego, co tam jest, a nawet porozmawiania na prezentowane tematy (powołaniowe, misyjne, Rycerstwa Niepokalanej, harcerskie, medialne, poradnictwo uzależnień, rodzinne, sprawy związane z życiem, dorastaniem, uczuciami i seksualnością człowieka).

Program Max Festiwalu

ZGŁOSZENIA:
VIII Zjazd MRRN
Niepokalanów Lasek
ul. Teresińska 32, 96-515 Teresin

Więcej informacji na stronie internetowej: www.maxfestiwal.pl

22:24, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 sierpnia 2009
Wspomnienie patrona Roku Kapłaństwa

Od półtora miesiąca w Kościele przeżywamy Rok Kapłaństwa, który Ojciec Święty Benedykt XVI zainaugurował dokładnie w Święto Najświętszego Serca Jezusa. Jego patronem jest niezwykły kapłan - Św. Jan Maria Vianney - człowiek, który do końca swojego życia przybliżał ludzi poprzez sakramenty, ale i także swoją prostotą do miłosiernego Boga. Kim on tak naprawdę był? Dlaczego zasłużył na miano świętego? Warto byłoby zapoznać się z jego życiorysem, tym bardziej, że we wtorek 4 sierpnia 2009 roku będziemy obchodzili jego wspomnienie w liturgii Kościoła.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku w Dardilly koło Lyonu (Francja) w rodzinie ubogich wieśniaków Mateusza i Marii Beluze. Dorastał w czasach rewolucji francuskiej, podczas której Kościół podlegał ostrym prześladowaniom. Nie mógł chodzić ani do szkoły, ani do kościoła. Pierwszą Komunię Świętą przyjął potajemnie w szopie. W wieku 17 lat nauczył się pisać. Dopiero w 1803 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Dardilly, a w 1807 roku - w szkole średniej w Ecully. Po jej ukończeniu w 1812 roku wstąpił do niższego seminarium duchownego. Zły stan zdrowia, słabe przygotowanie i wieloletnie opóźnienie w stosunku do innych seminarzystów spowodowały, że nauka sprawiała mu trudności. Udało mu się jednak dostać do wyższego seminarium duchownego. Tu już zupełnie sobie nie radził, co powodowało, że przełożeni namawiali go do rezygnacji. Vianney wytrwał jednak w swojej decyzji, w czym wspierał go przyjaciel - proboszcz z Ecully, ksiądz Balley. W 1815 roku otrzymał święcienia kapłańskie. Następne trzy lata pracował jako wikary w Ecully. Jan nie był księdzem pokazowym - głosił schematyczne kazania, jąkał się i często gubił wątki, ubierał się nędznie. Jednak dotkliwy brak kapłanów sprawił, że wkrótce został proboszczem w parafii Ars. Ars była to wieś licząca w tym okresie 270 mieszkańców, ludzi biednych i niereligijnych, o których złośliwie mawiano wtedy, że "tylko chrzest różni ich od bydląt". Na niedzielną Mszę przychodziło tylko kilka osób. Jan Vianney odnalazł jednak wspólny język z tymi ludźmi, gdyż sam znał biedę z domu rodzinnego. Oni też zaufali księdzu, który ciągle pościł, spał na gołych deskach i tak jak oni nic nie miał. Powoli liczba osób chodzących do kościoła i przystępujących do sakramentów zaczęła rosnąć. W tym też okresie zaczęła szerzyć się sława Vianneya jako niezwykłego spowiednika, który ma dar czytania w ludzkich sumieniach i przepowiadania przyszłości. Spowodowało to masowe wizyty w jego parafii tłumów penitentów, którzy przybywali nawet z odległych miejscowości, celem odbycia spowiedzi. Vianney spędzał w konfesjonale od 13 do 17 godzin dziennie. Przyjmuje się, że w ciągu czterdziestu lat pełnienia funkcji proboszcza wysłuchał około miliona spowiedzi. Cierpiąc zmęczenie, głód i choroby, nie zwalniał tempa swojej pracy. Nie tylko rozgrzeszał, ale także pomagał wzrastać do dobra. Kilkakrotnie pokutował za swoich penitentów. Według osób, które znały go bliżej - oprócz naturalnych cierpień fizycznych doświadczał też cierpień nadprzyrodzonych w postaci dręczeń demonicznych. Wyniszczony chorobami i ascezą zmarł 4 sierpnia 1859 roku po 41 latach pobytu w Ars. Został beatyfikowany w roku 1905 przez papieża Piusa X, natomiast Pius XI kanonizował go w roku 1925 i w cztery lata później ogłosił św. Jana Marię Vianney'a patronem wszystkich proboszczów Kościoła katolickiego.

23:47, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 sierpnia 2009
Wakacyjny remont bloga MI

Informujemy, że w dniach 1 - 21 sierpnia 2009 roku na naszym blogu Rycerstwa Niepokalanej w parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie zostanie przeprowadzony wakacyjny remont strony. Istnieje możliwość, że serwis chwilami będzie działał niepoprawnie. Z góry przepraszamy za wszelkie utrudnienia w korzystanie z bloga, a zarazem zachęcamy co obserwowania zmian zachodzących na stronie - Administratorzy ;)

00:06, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 lipca 2009
Imieniny ks. Jakuba Snopkowskiego SCJ

W sobotę 25 lipca 2009 roku swoje imieniny obchodził ks. Jakub Snopkowski SCJ - moderator Rycerstwa Niepokalanej w naszej parafii, jednak solenizant Mszę Świętą imieniną w swoich intencjach odprawił dzień wcześniej o godz. 18:00 ze względu na sobotnie śluby.

Wśród życzeń, które składały: Liturgiczna Służba Ołtarza, Żywy Różaniec, Odnowa w Duchu Świętym, Rodzina Radia Maryja, Ruch Sercańskiej Młodzieży, a także nasze Rycerstwo Niepokalanej nie zabrakło wielu słów życzliwości i wdzięczności za posługę kapłańską w bełchatowskiej parafii Księży Sercanów. Nasze rycerskie wspólnoty, czyli Grupę Starszych MI oraz Grupę Dzieci MI, których opiekunem jest właśnie ks. Jakub, reprezentowali członkowie parafialnego Zarządu MI: Helena Wieczorek - prezes MI i Jan Polityło - zastępca prezesa MI. Swoje podziękowania wyraził też ks. proboszcz Władysław Ostrowski SCJ, który koncelebrował imieninową Eucharystię. Życzył on swojemu wikariuszowi wiele sił i zapału do pracy duszpasterskiej, ale i również udanego, spokojnego urlopu w rodzinnej Rumunii, który solenizant zaczyna w najbliższy poniedziałek.

Ks. Jakub Snopkowski SCJ pochodzi z polskiej rodziny zamieszkującej wspomnianą Rumunię. W 2005 roku przyjął święcenia kapłańskie, kończąc tym samym Wyższe Seminarium Misyjne Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Stadnikach k/Krakowa. Tuż po nich został skierowany na misje na Ukrainę, z których w 2008 roku bezpośrednio trafił do Bełchatowa. Jedną z grup parafialnych, którymi się opiekuje, jest m. in. nasze Rycerstwo Niepokalanej - tak Grupą Starszych MI, jak i Grupą Dzieci MI, przejętymi odpowiednio po ks. Marianie Kowalczyku SCJ i ks. Wojciechu Adamczykowi SCJ.

W racji imienin pragniemy ks. Jakubowi życzyć dużo zdrowia, wytrwałości i konsekwencji w podejmowaniu każdej decyzji. Niech Serce Jezusa pomaga księdzu w każdym dniu życia, św. Jakub obdarza łaskami i darami, a Niepokalana wstawia się za księdzem u swego Syna. - Administratorzy bloga MI :)

GALERIA ZDJĘĆ

Ks. Jakub Snopkowski SCJ

01:51, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Ostatnie pożegnanie z parafianami

W czwartek 23 lipca 2009 roku o godz. 18:00 kościół Wszystkich Świętych w Bełchatowie - Grocholicach był wypełniony po brzegi niczym, jakby miała być odprawiona Pasterka lub Rezurekcja, ale powód zebrania takiej rzeszy ludzi był zupełnie inny. Tego dnia odbyło się ostatnie pożegnanie z parafianami ś.p. ks. kan. Sławomira Orłowskiego - obecnego proboszcza wspomnianej parafii, który po bardzo ciężkiej chorobie w miniony poniedziałek 20 lipca br. w wieku 62 lat, a w 37 roku kapłaństwa odszedł do Domu Ojca.

Na tę niecodzienną, refleksyjną Eucharystię przybyło wiele gości: pogrążona w żałobie rodzina; łącznie ok. 40 kapłanów pracujących w parafiach dekanatu bełchatowskiego i innych pobliskich dekanatach. Przybyli też księża, którzy pochodzą z Grocholic; duszpasterze, którzy byli wikariuszami w tej parafii w poprzednich latach, kapłani, którzy studiowali razem z ks. Sławomirem w seminarium czy też jego inni koledzy. Nie zabrakło także wiele sióstr zakonnych, które znały grocholickiego proboszcza. W Mszy Świętej pogrzebowej uczestniczyły też władze miasta: Marek Chrzanowski - prezydent Bełchatowa, Dariusz Matyśkiewicz - wiceprezydent Bełchatowa oraz przedstawiciele Rady Miejskiej i oświaty. Parafialny pogrzeb uświetniła obecność pocztów sztandarowych Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i delegatów z innych parafii, ale i również chóru, orkiestry dętej i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Całej Eucharystii przewodniczył ks. prałat Janusz Krakowiak - dziekan dekanatu bełchatowskiego, proboszcz parafii Narodzenia NMP, a koncelebrowali ją: ks. Kazimierz Magdziak - wicedziekan dekanatu bełchatowskiego, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Władysław Ostrowski SCJ - proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, ks. Paweł Augustyniak - proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ks. Władysław Staśkiewicz - proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego, ks. Stanisław Cichosz - wikariusz parafii Wszystkich Świętych oraz ks. Rafał Mazurczyk - tegoroczny neoprezbiter pochodzący z Grocholic.

Msza Święta pogrzebowa w Grocholicach

Słowo Boże do zgromadzonych parafian i gości wygłosił ks. Paweł Augustyniak, który przede wszystkim przybliżył wiernym życiorys ś.p. ks. kan. Sławomira Orłowskiego. Wymienił on też wszelkie zasługi zmarłego proboszcza dla Kościoła łódzkiego oraz dla swojej parafii w Grocholicach: wyremontowanie obydwóch wież, odnowienie ołtarza głównego i dwóch ołtarzy bocznych, wymalowanie kościoła tak wewnątrz, jak i na zewnątrz, założenie centralnego ogrzewania w kościele, a w końcu rozpoczęcie budowy nowej plebanii, do której miał zamiar przeprowadzić się, lecz nie doczekał tej chwili. Ks. Paweł zauważył także, że nie jest to przypadkowym zbiegiem okoliczności, iż ks. Sławomir zmarł w Roku Kapłaństwa. W kazaniu padły też słowa współczucia dla rodziny oraz słowa zrozumienia, jak bardzo musi to być dla niej trudny czas.

Na końcu Mszy Świętej oficjalnego pożegnania parafian ze swoim duszpasterzem dokonał przewodniczący Rady Parafialnej - Grzegorz Kępa, będący zarazem wójtem Gminy Bełchatów. W kilku zdaniach podkreślił on to, jak wiele udało się zmarłemu zrobić w ciągu prawie 11 lat probostwa w kościele i jego otoczeniu. Potem głos zabrał ks. Stanisław Cichosz, który wyraził szczere podziękowania dla wszystkich uczestniczących w tej Eucharystii oraz dla tych, którzy pomogli mu zorganizować cały pogrzeb, zwłaszcza dla ks. Janusza Krakowiaka. Na zakończenie Mszy Świętej parafialna orkiestra dęta zagrała utwór żałobny. W tym samym czasie ks. Stanisław modlił się nad trumną swojego przełożonego, a z oczu popłynęły tak jemu, jak i ludziom długo powstrzymywane łzy smutku...

W piątek 24 lipca 2009 roku o godz. 11:00 w parafii Św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się oficjalny pogrzeb ś.p. ks. kan. Sławomira Orłowskiego, który odprawił ks. bp Ireneusz Pękalski - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Po Mszy Świętej zwłoki zmarłego proboszcza zostały złożone do grobowca rodzinnego na tamtejszym cmentarzu. Przypuszcza się, że w pogrzebie wzięło udział kilkaset wiernych, w tym wiele osób z parafii Wszystkich Świętych w Grocholicach, którzy do Tomaszowa Mazowieckiego udali się kilkoma autobusami lub własnymi środkami transportu.

Msza Święta pogrzebowa w Grocholicach

01:10, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Boże Narodzenie 2010darmowy hosting obrazków


NOWY DZIEŃ :
darmowy hosting obrazków
Intencja MI na GRUDZIEŃ 2010:
Abyśmy, jak Maryja Niepokalana, stawali się przybytkiem Emmanuela, Boga z nami, wnosząc nadzieję i radość w życie naszej młodzieży.


darmowy hosting obrazków
Nasze spotkania MI:
1) GRUPA STARSZYCH MI
w środy o godz. 19:00
2) GRUPA DZIECI MI
w soboty o godz. 10:30
Grafik animatorów MIdarmowy hosting obrazków
NAPISZ DO NAS:
mi.pkrd.bel@interia.pl


Zostań Rycerzem Niepokalanej:


Licznik bloga:


Tyle teraz jest tu osób:
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes


Jest godzina:


Skomentuj blog MI:


Prognoza pogody:Administrator bloga MI:
TOMEK


Rankingi:

Ranking Stron Katolickich <><


Statystyki bloga MI:


Muzyka w tle bloga:
RADIO NIEPOKALANÓW

RADIO NIEPOKALANÓW

Free JavaScript from
Rainbow ArchBoże Narodzenie 2010