Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - Św. Maksymilian Maria Kolbe
poniedziałek, 26 października 2009
92 lata "lilii" Maryi

Już 92 lata kwitnie "lilia" Maryi! "Lilia", która "przyozdabia" Matkę Bożą w jeszcze większą chwałę. W piątek 16 października 2009 roku przeżywaliśmy kolejną rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej. W 1917 roku założył je w Rzymie św. Maksymilian Maria Kolbe. Tegoroczne świętowanie pokryło się z niezwykłym wydarzeniem w naszej parafii - Nawiedzeniem Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku Jasnogórskim. To ewidentny znak dla Rycerzy Niepokalanej i wszystkich ludzi, że Matka Najświętsza pragnęła jeszcze większego zwrócenia uwagi na Nią, bo to właśnie w tym dziele, którym jest stowarzyszenie MI, pełni Ona najistotniejszą, najważniejszą funkcję.

Rycerstwo Niepokalanej powstało, aby przeciwdziałać rosnącej w coraz większą siłę masonerii. Jednak św. Maksymilian miał jeszcze inne plany względem tego ruchu. Doskonale wiedział, że kto się powierzy Maryi w trudnych czasach I wojny światowej, ten nie zginie, ale przed każdym ówcześnie żyjącym człowiekiem było jeszcze najgorsze - okres II wojny światowej, który zebrał ze sobą żniwa ofiar liczonych w milionach. Mimo, że na całym świecie zapanowało zło, to Milicja Niepokalanej w dalszym ciągu się rozrastała i w tej nieludzkiej rzezi odniosła bezkrwawe zwycięstwo. Najlepszym tego przykładem jest klasztor franciszkański w Nagasaki założony przez św. Maksymiliana. W 1945 roku Amerykanie na to właśnie miasto zrzucili bombę atomową. W jednej chwili wszystkie budynki stały się ruinami, które zarazem były cmentarzami dla 70 tys. ludzi. Ów klasztor i osoby w nim przebywające ocalały. Przed niszczycielską siłą bomby osłoniło go zbocze góry.

Maryja jeszcze przy wielu innych okazjach osłaniała przed obliczem śmierci tych, którzy oddali się Jej bezgranicznie na własność, tych, których od 92 lat nazywamy Rycerzami Niepokalanej. Wszystkim czcicielom Matki Bożej z okazji kolejnej rocznicy powstania MI życzymy dalszej opieki Tej, która nieustannie oręduje w naszym ziemskich trudnościach u Jezusa Chrystusa.

20:23, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 października 2009
Niezapomniane 24 godziny!

Były to 24 godziny przepięknego spotkania; 24 godziny modlitwy, czuwania, zajrzenia we wnętrze swego serca; 24 godziny, które niejednej rodzinie przyniosły nadzieję na lepsze jutro; 24 godziny, w ciągu których odezwało się sumienie wielu niewierzących; 24 godziny, które sprawiły, że nasz kościół był zapełniony, aż po brzegi. Będą to niezapomniane 24 godziny... Przez tyle godzin, czyli przez równą dobę w naszej parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie trwało historyczne wydarzenie, na którego powtórkę wielu wiernych sercańskiej parafii może już nie doczekać, ponieważ zdarza się ono raz na 40 lat! W środę 14 października 2009 roku do naszej parafii zawitała Matka Boża Częstochowska w kopii swego cudownego wizerunku. To wzruszający znak odbywający się pod hasłem: "Zawsze z Twoim Synem", do którego wszyscy okoliczni wierni przygotowywali się poprzez udział w misjach świętych. Te od minionej soboty na os. Dolnośląskim prowadzili: ks. Tadeusz Gniewek SCJ i ks. Bogdan Kuta SCJ. Każdego roku wielu bełchatowian wyrusza w sierpniu na pielgrzymi szlak i podąża do tronu Królowej Polski. Teraz to Maryja odwiedziła swoje dzieci w Bełchatowie. I mimo, że ta wizyta odbywa się raz na kilkadziesiąt lat, to każdy wie, że ma ona miejsce tak rzadko z tego względu, że Matka Boża chce się spotkać ze swymi dziećmi w każdej polskiej parafii. Na tym właśnie polega troskliwość Maryi, której tak wiele ludzi jeszcze nie rozumie...

Na zegarkach dochodziła godz. 17:00, gdy w oddali rozległ się dźwięk syren. Bynajmniej nie były to syreny karetek pogotowia, ani straży pożarnej. To był dźwięk policji i samochodu - kaplicy, który zaczął się wyłaniać z gęsto padającego śniegu (niebywała pogoda, jak na październik). Pojazdy zatrzymały się przy bloku 333, gdzie już wcześniej z procesją udali się parafianie na czele z bp. Adamem Lepą - bikupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej, który przewodniczył uroczystości powitania Matki Najświętszej na naszym osiedlu. Zza szyby otwierających się automatycznie drzwi zaczęły się wyłaniać rysy ikony jasnogórskiej. Wszyscy wiedzieli, że właśnie nastąpiło to wydarzenie, na które każdy z osobna przygotowywał się już od bardzo dawna. Symbolicznym powitaniem obrazu Matki Bożej było jego ucałowanie przez biskupa i Księży Sercanów oraz przekazanie Ewangeliarza Nawiedzenia przez ks. Kazimierza Magdziaka - proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie ostatnią dobę spędziła Maryja, na ręcę ks. Władysława Ostrowskiego SCJ - proboszcza naszej parafii. Chwilę później 80-kilogramowy obraz znalazł się już na barkach bełchatowskich górników. W drodze do kościoła niosły go także następujący przedstawiciele wspólnoty parafialnej: ojcowie, matki (m.in. Rycerki Niepokalanej: Helena Wieczorek i Jadwiga Wiącek), młodzież żeńska oraz młodzież męska. Gdy Matka Boża znalazła się już w świątyni na wcześniej przygotowanym i udekorowanym przez kwiaty tronie, odbyło się Jej oficjalne przywitanie przez proboszcza oraz parafialnych przedstawicieli: rodziców, młodzieży (były animator Grupy Dzieci MI - Tomek Siedlecki) i dzieci. Tuż po tym akcie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył wspomniany bp Adam Lepa. Wzięli w niej również udział kapłani z dekanatu bełchatowskiego oraz księża pochodzący z naszej parafii. Słowo Boże do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił rekolekcjonista - ks. Bogdan Kuta SCJ. Mszę Świętą koncelebrowaną uświetniła obstawa, zorganizowana przez wikariusza - ks. Adama Gucwę SCJ oraz obecność chóru prowadzonego przez organistę - Tadeusza Łapę. W trakcie powitalnej Eucharystii zostały też pobłogosławione przez celebransa 4 ikony Matki Bożej Częstochowskiej, które już od 8 grudnia br. będą nawiedzać poszczególne domy i mieszkania w naszej parafii.

Procesja do kościoła wraz z obrazem Matki Bożej

Od godz. 20:00 rozpoczęły się czuwania. Apel Jasnogórski o godz. 21:00, który poprowadził o. Hieronim Leśniewski - paulin, kustosz kopii wizerunku Matki Bożej, poprzedziło czuwanie Rady Duszpasterskiej wraz z rodzinami oraz bełchatowskich Nauczycieli i Wychowawców. Czuwanie młodzieży o godz. 22:00 poprowadził Ruch Sercańskiej Młodzieży na czele z byłymi animatorami Grupy Dzieci MI - Tomkiem Siedleckim i Kamilem Tusińskim. Byli oni m.in. odpowiedzialni za przygotowanie pieśni i rozważań. Ku wielkiej radości pojawiło się na nim wiele młodych osób. Ci, którzy pragnęli modlić się do Maryi w intencji swoich bliskich zmarłych mieli ku temu świetną okazję o godz. 23:00, gdyż na tę porę było zaplanowane nabożeństwo za zmarłych, w trakcie którego zostały poświęcone znicze i świece.

Nowy dzień, czwartek 15 października 2009 roku, zaczęła o północy Pasterka Maryjna, czyli Msza Święta w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, koncelebrowana przez księży pochodzących z naszej parafii: ks. Jerzego Mordalskiego SCJ, ks. Przemysława Bukowskiego SCJ i ks. Łukasza Ogórka SCJ. Byli na niej obecni również Ci, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu Kapłaństwa - diakon Łukasz Grzejda oraz klerycy: Artur Makara i Mariusz Oleksiak. W obstawieniu Eucharystii pomogli członkowie RSM-u i s. Elżbieta Terlikowska. W godzinach 1:00 - 15:00 trwały czuwania poszczególnych etapów i uliczek osiedla Dolnośląskiego oraz wspólnot parafialnych z przerwami na Godzinki Maryjne (godz. 6:00), Mszę Świętą z nauką dla wszystkich (godz. 7:00) i Eucharystię z nauką dla chorych, starszych i cierpiących (godz. 9:00). Rycerstwo Niepokalanej wraz z Odnową w Duchu Świętym miało swoje godzinne czuwanie o godz. 13:00.

O godz. 15:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar Nawiedzenia sprawowana przez ks. Władysława Ostrowskiego SCJ, podczas której ksiądz proboszcz zawierzył naszą parafię Matce Bożej Jasnogórskiej. Kazanie do wiernych podsumowujące to wydarzenie roku skierował rekolekcjonista - ks. Tadeusz Gniewek SCJ. Tuż po Najświętszej Ofierze o godz. 16:15 rozpoczął się najsmutniejszy punkt programu - ceremonia liturgicznego pożegnania Obrazu Maryi. Ponownie przed obliczem Czarnej Madonny ustawili się parafialni przedstawiciele: rodziców, młodzieży (znów Tomek Siedlecki) i dzieci. Następnie o. Hieronim Leśniewski dokonał symbolicznej ceremonii "pocałunku", tj. zetknięcia kopii obrazu z 4 obrazami, które będą nawiedzać nasze domy, po czym ikona Matki Bożej Częstochowskiej znalazła się na ramionach miejscowych górników. Na placu przed kościołem zebrały się niepamiętne rzesze parafian, którzy odmawiając dziesiątek Różańca - V tajemnicę części chwalebnej "Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi" - chcieli godnie pożegnać tak znakomitego gościa - Matkę Syna Bożego i Matkę wszystkich ludzi na świecie. Jak podkreślili ks. Tadeusz i ks. Władysław w swoich krótkich przemowach, pożegnanie to nie było pożegnaniem Maryi. Było to jedynie pożegnanie kopii Jej cudownego wizerunku jasnogórskiego. Ona była, jest i będzie zawsze tam, gdzie jest Chrystus, a ten jest w sercu każdego kościoła - tabernakulum. Kilka minut przed godz. 17:00 samochód - kaplica wraz z obrazem wiecznie lekko uśmiechniętej Maryi wskazującej na swojego Syna, odjechał na syrenie spod naszego kościoła do parafii Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze w Bełchatowie. W głębi tłumu można było usłyszeć szloch płaczu, a na twarzach wielu ludzi dostrzec łzy - łzy radości i wdzięczności Bogu za ten dar, jakim było to Nawiedzenie Matki Bożej Częstochowskiej w naszej parafii :)

GALERIA ZDJĘĆ

Obraz Matki Bożej w naszej parafii

00:20, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 października 2009
Dlaczego Jan Paweł II nie dostał Nagrody Nobla?

W ostatnich dniach w mediach było głośno o dość kontrowersyjnej decyzji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Stanów Zjednoczonych - Barackowi Obamie, który tak naprawdę ma jeszcze niezbyt wiele na swoim koncie dla utrzymania pokoju na świecie. Wszelkie wątpliwości słuszności tej decyzji potwierdził... sam nagrodzony. Był on bardzo zaskoczony tym wyborem i odebrał go jako zachętę do szerzenia idei pokoju. Również w minioną niedzielę 11 października 2009 roku ochodziliśmy IX Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II - papież wolności". Pojęcie wolności jest bardzo blisko powiązane z pojęciem pokoju. W tych sprawach Ojciec Święty dla dobru ogółu uczynił tak wiele, jak chyba nikt inny obecnie żyjący na świecie, a mimo to, nie został za to nagrodzony... Nasuwa się zatem na myśl istotne pytanie: Dlaczego Jan Paweł II nie dostał Nagrody Nobla?

Polski papież był jednym z niewielu, który potrafił miliony ludzi zmobilizować do walki o wolność swoich narodów. Ucisk, prześladowanie nie było obce również Polakom. Od czasów zakończenia II wojny światowej znajdowali się oni pod "parasolem komunizmu". To właśnie Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny zachęcał rodaków do przeciwstawiania się wszechobecnemu terrorowi władz komunistycznych i to właśnie dzięki niemu prości robotnicy odnieśli wspaniałe zwycięstwo w walce o wolność Polski. Ojciec Święty także swoim słowem "uratował" od krwawej wojny małe państwo w Ameryce Środkowej - Nikaraguę, a gdy krew rozlewała się podczas walk na Bałkanach pod koniec ubiegłego wieku, brzmiał i przypominał, że każde państwo ma prawo do suwerenności. Od samego początku przeciwstawiał się wojnie w Iraku. Był zawsze tam, gdzie ludzie potrzebowali duchowej siły, którą potrafił natchnąć w każdy naród. Mimo tak wielkich zasług pokojowych dla świata, nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla, choć wielokrotnie był do niej nominowany. Dlaczego?

Według watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano": "Papież Wojtyła uznany został przez członków jury za zbyt konserwatywnego w innych dziedzinach, a poza tym obawiano się, że jeśli wraz z nim zostanie nagrodzony Kościół katolicki, jedna religia będzie uprzywilejowana kosztem innych". Czy te obawy były słuszne? Odpowiedzi na to pytanie nie poznamy już nigdy, ponieważ Ojciec Święty nie żyje, a nagroda ta jest przyznawana tylko żyjącym obywatelom tego świata...

18:39, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
Nowy polski święty

Od niedzieli 11 października 2009 roku Kościół w naszym kraju może się szczycić nowym polskim świętym. Jest nim św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Uroczystej kanonizacji 5 błogosławionych, wśród których był Polak, dokonał w Rzymie Ojciec Święty Benedykt XVI. Na Placu Św. Piotra zebrało się wiele naszych rodaków, którzy zawsze są obecni na tej rangi wydarzeniach. W gronie świadków kanonizowania błogosławionych Kościoła katolickiego znaleźli się także bełchatowianie. Kim jest nowy polski święty? Poniżej przedstawiamy bliżej Jego sylwetkę.

Zygmunt Szczęsny urodził się w 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany został w atmosferze religijnej i patriotycznej, od najmłodszych lat był czcicielem Matki Bożej. Skończył studia w Moskwie i Paryżu. Wstąpił do seminarium duchownego i w 1855 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Petersburgu. Został ojcem duchownym w tamtejszym seminarium. Uważnie przyglądał się sytuacji w Rosji i losom Polaków, zwłaszcza opuszczonych dzieci i starców. Bolał nad zamknięciem nowicjatów zakonnych - jedną z form carskich represji wobec Kościoła katolickiego. W 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, któremu zlecił opiekę nad dziećmi oraz ludźmi chorymi i starymi. W 1862 r. papież Pius XII mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim. Piastując ten urząd przyczynił się do wyraźnego odrodzenia duchowego dawnej stolicy Polski. Zreformował seminarium i Akademię Duchowną w Warszawie, założył schronisko dla biednych dzieci i upowszechnił nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W 1864 r., po niespełna półtorarocznej posłudze arcybiskupiej, został przez władze carskie skazany na wygnanie w głąb Rosji za to, że w marcu 1863 r. napisał list do cara Aleksandra II w obronie Kościoła i narodu. Również na wygnaniu, w Jarosławiu nad Wołgą, dawał przykład głębokiej wiary. Po 20 latach zwolniono go, jednakże otrzymał zakaz powrotu na teren swojej archidiecezji. Zamieszkał w Dźwiniaczce, gdzie mimo podeszłego wieku i wyczerpania wygnaniem podjął pracę wśród ludzi. Założonemu przez siebie Zgromadzeniu powierzył m.in. zadanie organizowania szkół dla wiejskich dzieci. Zmarł w pałacu arcybiskupim w Krakowie 17 września 1895 r. Jego pogrzeb na Wawelu stał się okazją do manifestacji patriotycznych. Proces informacyjny przed beatyfikacją abp. Felińskiego otworzył kard. Stefan Wyszyński w 1965 r., zaś zamknięcia dokonał w 1984 r. kard. Józef Glemp. W 1988 roku Kongregacja ds. Kanonizacji ogłosiła ważność procesu. Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez Jana Pawła II podczas odprawianej przez niego Mszy świętej na krakowskich Błoniach. 11 października 2009 r. w Rzymie Jego kanonizacji dokonał Benedykt XVI.

17:48, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 października 2009
Pierwsze takie spotkanie z Maryją w naszej parafii!

Drodzy Parafianie! Już za kilka dni w środę 14 października 2009 roku w znaku wędrującego Obrazu Jasnogórskiego Maryja nawiedzi naszą parafię tak, jak niegdyś nawiedziła swą krewną - św. Elżbietę. Z radością i nadzieją oczekujemy Jej Nawiedzenia. Maryja przychodzi do nas, aby utwierdzić nas w wierze, obudzić sumienia na spotkanie z braćmi, a przede wszystkim na spotkanie z Jezusem Chrystusem w Sakramentach Świętych. Do tego ważnego wydarzenia w życiu naszej wspólnoty parafialnej pragniemy się przygotować duchowo przez udział w rekolekcjach świętych. Zapraszamy wszystkich do gorliwego udziału w rekolekcjach oraz Uroczystości Nawiedzenia. Drogich chorych prosimy o ofiarowanie swego cierpienia i modlitwę w intencji uproszenia obfitych łask Nawiedzenia dla wszystkich Parafian. Niech czas łaski Nawiedzenia będzie dla każdego z nas spotkaniem z Matką, która przychodzi do swoich dzieci. Wraz z Maryją oczekujemy na Waszą obecność.
                                                    Zapraszają Wasi duszpasterze - Księża Sercanie

Pobierz PROGRAM NAWIEDZENIA w naszej parafii

DZIEJE OBRAZU NAWIEDZENIA
W okresie zniewolenia Kościoła i Narodu Polskiego przez system komunistyczny zrodziła się idea nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą w kopii Jej Jasnogórskiego obrazu. W latach 1953 – 1956 przebywający w więziennym odosobnieniu ks. Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski opracował plan duchowego umocnienia i przygotowania narodu do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu rozumiana jako wejście Maryi w życie codzienne społeczeństwa polskiego stała się istotną częścią tych przygotowań. Decyzja Nawiedzenia wszystkich polskich diecezji i parafii przez kopię Cudownego Obrazu została podjęta 11 kwietnia 1957 roku na 45. Konferencji Episkopatu Polski. W lutym 1957 roku OO. Paulini z Jasnej Góry powierzyli przygotowanie kopii Cudownego Obrazu dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Leonardowi Torwirtowi. Wysiłek malarza wspierały modlitwy zakonów kontemplacyjnych oraz codzienna Msza Św. odprawiana w Kaplicy Cudownego Obrazu. Obraz został namalowany podobnie, jak oryginał temperą na desce lipowej i pokryty olejnymi laserunkami. W 1957 roku Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu, którą poświęcił Ojciec Święty Pius XII 14 maja i zaaprobował pomysł Nawiedzenia. Tegoż roku w święto Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia odbyła się symboliczna ceremonia „pocałunku”, tj. zetknięcia Kopii Obrazu z Cudownym Obrazem. Następnie Kopię Obrazu Nawiedzenia wyniesiono procesjonalnie na szczyt Klasztoru Jasnogórskiego. 29 sierpnia 1957 roku rozpoczęła się I Peregrynacja od Diecezji Warszawskiej. 4 kwietnia 1966 roku Obraz Nawiedzenia zawrócono z drogi do Katowic i uwięziono na Jasnej Górze. Peregrynacja Matki Bożej była kontynuowana w uobecniającym Ją znaku pustych ram i została zakończona po 24 latach 12 października 1980 roku. W ciągu tych lat pielgrzymowania Maryja nawiedziła 8 tysięcy kościołów i kaplic. Wszędzie przygotowywano Jej przyjęcie, godnie Królowej Polski. Od 5 maja 1985 roku trwa II Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Od 12 września 2009 roku Matka Boża w znaku Jej wędrującego Obrazu Jasnogórskiego rozpoczęła Nawiedzenie w Archidiecezji Łódzkiej. 14 października 2009 roku Maryja nawiedzi naszą parafię.

Maryja w naszej parafii

12:07, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 października 2009
800 lat Zakonu Franciszkanów

Dzisiaj, tj. 4 października 2009 roku przeżywamy w Kościele wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - postaci tak bliskiej wszystkim Rycerzom Niepokalanej. Patronowi dnia dzisiejszego przypisuje się wiele tytułów: włoski duchowny katolicki, diakon, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk. Nic dziwnego, jest on bowiem jednym z największych świętych Kościoła katolickiego, przez wielu ludzi kojarzony jako człowiek szczególnie miłujący naturę i całe stworzenie ją tworzące, dlatego jest uważany za prekursora ekologii. Jednak św. Franciszek z Asyżu to także założyciel Zakonu Franciszkanów. Fakt ten jest o tyle istotny, ponieważ w tym roku mija 800. rocznica powstania tego zgromadzenia.

Pierwszych dwunastu braci Franciszek nazwał po prostu "pokutnikami z Asyżu". W latach 1209 - 1210 była ich zaledwie garstka. W tym czasie (1210) udał się do Rzymu, aby uzyskać aprobatę dla sposobu życia jego braterstwa i uzyskał ją w formie ustnego potwierdzenia od papieża Innocentego III. W 1221 roku obliczono, że na kapitułę przybyło już ok. 5 tysięcy braci franciszkanów z całej Europy. W 1223 roku Franciszek ułożył ostateczną wersję Reguły dla zakonników, którą zatwierdzili bracia na kapitule generalnej, a później 29 listopada sam papież Honoriusz III bullą "Solet annuere". Dość szybko Zakon zapuścił korzenie w różnych krajach europejskich i w Ziemi Świętej, utwierdził się, dotykając niejednokrotnie szczytów heroicznego ubóstwa. W Polsce pierwszy klasztor franciszkański powstał w 1236 roku we Wrocławiu, a następny w 1237 roku w Krakowie.

Z racji obchodzonego w najbliższym czasie jubileuszu życzymy wszystkim franciszkanom wielu łask Bożych na każdy dzień posługi w Winnicy Pańskiej. Niech Niepokalana ma Was w swojej opiece, a Duch Święty napełnia Was swoimi darami :)

11:04, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 października 2009
Różaniec - modlitwa prosta, a wzniosła

Pierwsze oznaki jesieni w postaci chłodnych, wietrznych i deszczowych dni ostatnio dają się nam we znaki. Mimo codziennych obowiązków chyba każdy najchętniej pozostałby w ciepłym domu. Jednak wiele osób bez względu na to, jaka będzie pogoda, przez najbliższy miesiąc w miarę możliwości będzie podążało do okolicznych kościołów, bo od dziś mamy październik. Czas zacząć nabożeństwa różańcowe, w których już od bardzo dawna chętnie biorą udział nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież! :)

Różaniec to modlitwa prosta, ale wzniosła. Nietrudno jest się jej nauczyć, a dodaje każdemu człowiekowi, który się nią modli, sił, mocy, odwagi do życia. Różańcem często się modlił Sługa Boży Jan Paweł II. Już za kilkanaście będziemy go ponownie wspominać z racji 31. rocznicy jego wyboru na papieża. Nic dziwnego, że modlitwa różańcowa pogłębiała jego wiarę, a zarazem miłość do Maryi. W końcu to własnie Jej zawdzięczał uratowanie życia po dokonanym na nim zamachu 13 maja 1981 roku. Ufał, że Matka Najświętsza nie opuści go w tak dramatycznej chwili. A jaki jest nasz stosunek do tej modlitwy? Czy i my często sięgamy po różaniec, aby wielbić Tę, która oręduje w naszych intencjach u swojego Syna? Warto zastanowić się nad tymi pytaniami w dniu, gdy rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej w modlitwie różańcowej.

W październiku czeka nas wielkie wydarzenie. Otóż, już za kilka dni Maryja w swoim cudownym, jasnogórskim wizerunku zawita do naszej wspólnoty parafialnej. Jest to dobry czas, od dziś zaczynając, aby do tej uroczystości przygotować się jeszcze lepiej. Niech nasz codzienny udział w nabożeństwach różańcowych, które odbywają się o godz. 17:15 w naszym kościele, świadczy nie tylko o postawie godnej każdego chrześcijanina, ale i również o naszym pragnieniu spotkania z Królową Polski i wewnętrznym uduchowieniu :)

17:17, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Komentarze (4) »
Pierwsze kroki Bartka w zgromadzeniu :)

W piątek 24 września 2009 roku w Domu Zakonnym Księży Sercanów w Pliszczynie, podczas uroczystej Mszy Świętej, 6 kandydatów złożyło swoje przyrzeczenia, rozpoczynając w ten sposób roczny postulat w Zgromadzeniu Księży Sercanów. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił prowincjał - ks. Tadeusz Michałek SCJ. W uroczystości udział wzięli księża ze wspólnoty pliszczyńskiej, a także ks. Mieczysław Piwowarczyk SCJ oraz alumn Sławomir Kuśmierz. Nowi postulanci to: Dawid Duraj, Rafał Tywoniuk, Michał WeretaPaweł Lech oraz bełchatowianie Adam Wróbel i Bartłomiej Pieles, z czego ten ostatni to nasz Rycerz Niepokalanej! :)

Zdjęcie grupowe kapłanów i postulantów

Bartek Pieles urodzony w 1990 roku, blisko Kościoła znajdował się od swoich najmłodszych lat. Po Komunii Świętej wstąpił w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza, w której był najpierw ministrantem, a następnie lektorem do swoich ostatnich dni w Bełchatowie. Od września 2005 roku rozpoczęła się jego 2,5-letnia przygoda z naszą parafialną Grupą Dzieci Rycerstwa Niepokalanej. Pełnił w niej funkcję animatora muzycznego, a potem animatora grupowego. Od połowy 2006 roku należał do Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Podczas XIV Sercańskich Dni Młodych w Pliszczynie w 2007 roku wstąpił formalnie do RSM-u, rozpoczynając tym samym 3-letnią formację. W międzyczasie angażował się we wspólnocie Przymierza Rodzin Mamre. Od początku września br. przebywa w pliszczyńskim postulacie Księży Sercanów, gdzie w miniony piątek został oficjalnie przyjęty do zgromadzenia :)

Postulant Bartek Pieles z Bełchatowa

17:08, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 września 2009
Pielgrzymuj z Rycerzami do Lichenia :)

Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej w parafii NMP Matki Kościoła w Bełchatowie organizuje pielgrzymkę autokarową do Lichenia w niedzielę 27 września 2009 roku. Wyjazd z parkingu pod kościołem o godz. 6:00. Przewidywany powrót w godzinach wieczornych. Koszt pielgrzymki wynosi 35 zł. i obejmuje przejazd na trasie Bełchatów - Licheń - Bełchatów. Wyżywienie należy zabrać ze sobą we własnym zakresie. Zapisywać można się w sklepiku z dewocjonaliami w Domu Parafialnym na os. Dolnośląskim. Serdecznie zapraszamy! :)

Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Licheniu

17:33, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 września 2009
Wolność uskrzydla, czyli o tym, jak być sobą...

Rekolekcje studenckie na początek roku 
Zakopane, 29 - 31 października 2009


Wolność uskrzydla, czyli o tym, jak być sobą…

- przeznaczone dla młodzieży męskiej: studentów i będących w wieku studenckim
- przeżywane w atmosferze milczenia, Eucharystii, modlitwy adoracyjnej, modlitwy psalmami i refleksji biblijnej
- w trakcie nie korzysta się z tel. komórkowych, radia, komputera, itp.


MIEJSCE: Zakopane, dom Księży Sercanów, ul. Gimnazjalna 6 
               (k. dworca  autobusowego) www.zakopane.scj.pl
               Rozpoczęcie: 29 października o godz. 15.00
               Zakończenie: 31 października obiadem
ZABRAĆ: Pismo Święte, notatnik, buty na szlak górski, kurtkę przeciwdeszczową
OPŁATA: 50 zł (pobyt i wyżywienie)

ZGŁOSZENIA: ks. Damian Płatek SCJ
                      Tel. 507 644 930
                      E-mail: damianscj@poczta.onet.pl
                      GG: 3628611

16:29, belchatow.scj.mi , Aktualności
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 31
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Boże Narodzenie 2010darmowy hosting obrazków


NOWY DZIEŃ :
darmowy hosting obrazków
Intencja MI na GRUDZIEŃ 2010:
Abyśmy, jak Maryja Niepokalana, stawali się przybytkiem Emmanuela, Boga z nami, wnosząc nadzieję i radość w życie naszej młodzieży.


darmowy hosting obrazków
Nasze spotkania MI:
1) GRUPA STARSZYCH MI
w środy o godz. 19:00
2) GRUPA DZIECI MI
w soboty o godz. 10:30
Grafik animatorów MIdarmowy hosting obrazków
NAPISZ DO NAS:
mi.pkrd.bel@interia.pl


Zostań Rycerzem Niepokalanej:


Licznik bloga:


Tyle teraz jest tu osób:
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes


Jest godzina:


Skomentuj blog MI:


Prognoza pogody:Administrator bloga MI:
TOMEK


Rankingi:

Ranking Stron Katolickich <><


Statystyki bloga MI:


Muzyka w tle bloga:
RADIO NIEPOKALANÓW

RADIO NIEPOKALANÓW

Free JavaScript from
Rainbow ArchBoże Narodzenie 2010